Od dnešného dňa do 15. januára 2015 môžu fyzické aj právnické osoby posielať návrhy na ocenenie na adresu Sekcie pre umelecký preklad pri Literárnom fonde. Navrhované preklady musia byť z oblasti krásnej literatúry, umeleckej esejistiky, literárnej vedy a drámy publikované ako 1. vydanie vydané v roku 2014. Viac informácií o podmienkach, ktoré musia byť splnené pri navrhovanom diele, spolu s adresou Literárneho fondu nájdete tu.
Pri tejto príležitosti by sme čitateľom radi pripomenuli pár zaujímavých faktov o Jánovi Hollom, po ktorom je ocenenie pomenované.
Ján Hollý
Narodený v Borskom Mikuláši na jar 1785.
V malej dedinke na Záhorí v rodine roľníkov vyrástol Ján Hollý na významného slovenského básnika, prekladateľa a katolíckeho kňaza. V jeho osobe sa už od malého veku bili duchovné povinnosti každodenného života s burcujúcim tvorivým nepokojom básnika. Tento vnútorný kontrast mladého básnika je možné vidieť aj v jeho tvorbe, ktorá začala prekladom antickej poézie a skončila pri tvorbe vznešených ód, hrdinských eposov, selaniek a duchovných piesní. Jeho diela sú viditeľne poznačené silným autorovým rukopisom, ktorý odzrkadľoval Hollého tvorivé vzrušenie, emócie plné rozporuplnosti a najmä obraz básnikovej duchovnej biografie.
Jeho dlhoročné pôsobenie v úlohe katolíckeho duchovného sa v zložitom období rodiaceho sa slovenského národného obrodenia snúbilo s rozsiahlou literárnou tvorbou. Ján Hollý patrí medzi najvýznamnejších klasických básnikov slovenského národného obrodenia, ktorý vo významnej miere ovplyvnil tvorbu nastupujúcej romantickej generácie štúrovcov. Jeho diela boli písané v bernolákovskej slovenčine, čím potvrdil opodstatnenosť slovenskej spisovnej reči a jej významu v ponímaní slovenského národa.
Bájosloví pohanskích Slovákov, Ján Hollý
Zlatý fond digitalizovaných literárnych diel SME
(výber)
Všecci Slávi teho istého boha ňejednako všaďe si predstavovaľi; aľe po mnohích od seba odďáľeních krajnách rozešírení podla rozľičnosťi nárečá rozľičňe menovaľi; ináč si ho též v postave viobrazovaľi, a na iní spósob cťiľi. Odtáď jedného boha, k. p. Svatovíta, rozličné ména a viobrazeňí pochádzá.
Najznámejší bohové, kterí sa v básňi Cirillo-Metodiaďe a inďe pripomínajú, boľi tito:
BES: od besu aneb besnosťi, vsťeklosťi tak volaní. Obecné méno zlého ducha; i jemu obetovali. Viobrazoval sa jako cap, Vlkolákovi podobní.
Čítajte viac z tvorby Jána Hollého tu.