Úradné preklady Bratislava:
PON - PIA: 9.00 - 17.00
Zobraziť na mape

Fráza dňa - fly off the handle

Naučte sa novú frázu a jej správne použitie. V Translate dbáme na správnosť terminológie a gramatiky, preto vám budeme pravidelne prinášať zaujímavé slovné spojenia alebo slovné hračky. Naučíme vás ich význam a správne použitie vo vete. Pravidelné používanie cudzieho jazyka je základom ovládania reči. Naším malým lingvistickým okienkom sa tak budeme snažiť obohatiť vašu slovnú zásobu a spríjemniť deň.

Fly off the handle

Význam: prestať sa ovládať, vybuchnúť hnevom (doslovný preklad: odletieť z poriska)

Predstavte si, že rúbete drevo, z celej sily sa zaháňate sekerou a jej hlava sa zrazu uvoľní z poriska a prudko vystrelí. Podobne je to s náhlymi, prudkými výbuchmi hnevu, keď sa človek prestane ovládať a hrozí, že narobí škody. Presne ako letiaca sekera.

Tento idióm vznikol v Amerike v dobách, keď sa kolonizátori vydali na západ obsadzovať nové teritóriá. Všetko náradie sa v tej dobe vyrábalo ručne. Robotníci si strúhali poriská sami a pripevňovali k nim sekery dovezené z priemyselne rozvinutého východného pobrežia. Keďže ručná výroba sekier bola realizovaná na základe šikovnosti a dobrého oka remeselníkov, stávali sa aj prípady, v ktorých železné sekery pri používaní z poriska odleteli a niekoho zranili.

Toto slovné spojenie bolo prvý raz použité v románe amerického spisovateľa Johna Neala Brother Jonathan: Or, the New Englanders z roku 1825. Neal však použil len výraz off the handle.

V podobe, v akej ho poznáme dnes – fly off the handle – bolo prvý raz použité až v roku 1844 v humorných príbehoch o Samovi Slickovi od kanadského autora Thomasa Haliburtona. Sam Slick je Yankee, ktorý v stĺpčeku v novinách Novascotian často vyjadroval svoje satirické názory na ľudí a politiku.

Príklady:

Everybody does the very best to please the grumpy old man, or else he is likely to fly off the handle and start banging on the floor with his stick.

I see her as very unstable, very much a hot head. She can fly off the handle at the slightest provocation.

Vyskúšajte sa:

When someone flies off the handle, that means…
A)    they spend a lot of money in a shopping mall.
B)    they get furious and possibly violent.
C)   they get out of a prison.

Správna odpoveď: b

Je pre mňa splneným snom pracovať pre firmu, v ktorej ľudí a služby verím na 100%. Peter Drucker mal v jednom pravdu: "The best way to predict the future is to create it," preto vás budem rada informovať o budúcom smerovaní prekladateľského sveta a tiež tajných úskalí marketingu.