Poďme si najprv ujasniť, čo výrazy „netcitizen“, „netspeak“ a „netiquette“ vlastne znamenajú.
Výraz „netcitizen“ vznikol skrížením anglických slov „net“ (internet) a „citizen“ a v preklade označuje tzv. internetového občana. Sociálne siete, ako napríklad Facebook či Twitter si v podstate vytvárajú vlastné internetové spoločenstvá a ak máte aj vy práve otvorený aspoň jeden z nich, tak doň patríte a je z vás tzv. „netcitizen“.
Podobne vznikol aj výraz „netspeak“, ktorý vznikol skrížením anglických slov „net“ (internet) a „speak“, čo v preklade znamená – internetová reč. Určite ste sa stretli s tým, že vám niekto na smiešnu správu odpovedal výrazom „lol“. Pre nezasvätených, slovíčko v sebe neskrýva žiaden záhadný kontext. Je to iba jednoduchá skratka anglického výrazu „laughing out loud“ (vo voľnom preklade: strašne sa smejem) a používa sa, keď vás niekto náramne pobaví.
Slovíčko „netiquette“ vzniklo skrížením anglických výrazov „net“ (internet) a „etiquette“ a v preklade znamená- internetová etiketa. Obsahuje pravidlá, ktorými by sme sa mali na internete riadiť a adekvátne tomu sa aj správať. Pre lepšiu predstavu vám vyberáme niekoľko z najrozšírenejších pravidiel internetovej etikety:
-
Lajkujte a komentujte profilovky vašim najlepším kamarátom.
-
Nehádajte sa a nenadávajte si na nástenke.
-
Nepostujte vulgárne statusy z kont svojich priateľov.
-
Blahoželajte k narodeninám svojim priateľom, rodine, spolužiakom, kolegom a známym, aj keď ste im zablahoželali alebo zablahoželáte aj osobne.
-
Nelajkujte a nekomentujte fotky priateľom z roku 2009.
Vyskúšajte sa:
Ako dobre ovládate „netspeak“?
1. Wut/Wat/Wa (What)
2. g2g (got to go)
3. WDYT (what do you think)
4. 2moro (tomorrow)
5. cul8r (see you later)
Zdroje:
https://www.startupers.sk/14-pre-a-proti-alebo-etiketa-spravania-na-facebooku-cast-1/
https://www.urbandictionary.com/define.php?term=netspeak
http://learnnet.wikia.com/wiki/List_of_common_NetSpeak_words/_Phrases