Úradné preklady Bratislava:
PON - PIA: 9.00 - 17.00
Zobraziť na mape

Netcitizen, netspeak a netiquette

Netcitizen, netspeak a netiquette

Sociálne siete sa pomaly ale iste stávajú súčasťou života každého z nás, a preto nie je vôbec prekvapujúce, že sa v hovorovom jazyku vytvárajú špecifické výrazy, ktoré sa postupne, ale isto, začleňujú do aktívnej slovnej zásoby ľudí.

Poďme si najprv ujasniť, čo výrazy „netcitizen“, „netspeak“ a „netiquette“ vlastne znamenajú. Výraz „netcitizen“ vznikol skrížením anglických slov „net“ (internet) a „citizen“ a v preklade označuje tzv. internetového občana. Sociálne siete, ako napríklad Facebook či Twitter si v podstate vytvárajú vlastné internetové spoločenstvá a ak máte aj vy práve otvorený aspoň jeden z nich, tak doň patríte a je z vás tzv. „netcitizen“. Podobne vznikol aj výraz „netspeak“, ktorý vznikol skrížením anglických slov „net“ (internet) a „speak“, čo v preklade znamená - internetová reč. Určite ste sa stretli s tým, že vám niekto na smiešnu správu odpovedal výrazom „lol“. Pre nezasvätených, slovíčko v sebe neskrýva žiaden záhadný kontext. Je to iba jednoduchá skratka anglického výrazu „laughing out loud“ (vo voľnom preklade: strašne sa smejem) a používa sa, keď vás niekto náramne pobaví. Slovíčko „netiquette“ vzniklo skrížením anglických výrazov „net“ (internet) a „etiquette“ a v preklade znamená-  internetová etiketa. Obsahuje pravidlá, ktorými by sme sa mali na internete riadiť a adekvátne tomu sa aj správať. Pre lepšiu predstavu vám vyberáme niekoľko z najrozšírenejších pravidiel internetovej etikety:
  1. Lajkujte a komentujte profilovky vašim najlepším kamarátom.

  2. Nehádajte sa a nenadávajte si na nástenke.

  3. Nepostujte vulgárne statusy z kont svojich priateľov.

  4. Blahoželajte k narodeninám svojim priateľom, rodine, spolužiakom, kolegom a známym, aj keď ste im zablahoželali alebo zablahoželáte aj osobne.

  5. Nelajkujte a nekomentujte fotky priateľom z roku 2009.

Vyskúšajte sa:

Ako dobre ovládate „netspeak“? 1.      Wut/Wat/Wa (What) 2.      g2g (got to go) 3.      WDYT (what do you think) 4.      2moro (tomorrow) 5.      cul8r (see you later) Zdroje: https://www.startupers.sk/14-pre-a-proti-alebo-etiketa-spravania-na-facebooku-cast-1/ https://www.urbandictionary.com/define.php?term=netspeak http://learnnet.wikia.com/wiki/List_of_common_NetSpeak_words/_Phrases

admin

Administrator

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi vel purus eu purus varius tristique. Ut sed velit eu lectus egestas aliquet id sed risus. Proin pharetra lacus ultrices nibh rutrum lobortis. Morbi id dignissim ante. Aliquam erat volutpat. Fusce maximus, lorem eu mattis ultrices, libero eros bibendum velit, sit amet dictum leo nulla sed ipsum. Proin venenatis felis metus, et faucibus ligula congue non. Morbi semper aliquam mi, a feugiat nisl luctus id. Nulla facilisi. Mauris nibh diam, bibendum sed ante a, rutrum vestibulum tellus.