Novoročné predsavzatie: naučte sa cudzí jazyk

Január je opäť tu a s ním prichádza aj čas na plnenie novoročných predsavzatí. Okrem prekonania zlozvykov či zdravšieho životného štýlu je tu ešte jeden cieľ, ktorý vás môže v novom roku motivovať k sebarozvoju. Je ním učenie sa cudzieho jazyka. Pozitívne ovplyvní aj tie aspekty vášho života, o ktorých ste možno nevedeli.

Pridajte sa ku 8 000 podnikateľom, marketérom a manažérom a získajte praktické tipy z oblasti prekladov a podnikania v zahraničí.
Preskúmajte Translata Brífing

Prečo urobiť z učenia sa cudzieho jazyka novoročné predsavzatie?

Naučiť sa cudzí jazyk je pre mnohých ľudí ambiciózny cieľ, ktorý síce majú, no väčšinou netušia, ako presne ho dosiahnuť. Čakajú na dlhší pobyt v zahraničí alebo viac voľného času, aby sa mohli prihlásiť na jazykový kurz. Dnes sa už našťastie cudzí jazyk môžete učiť aj z domu. Pomôžu vám napríklad aplikácie na učenie sa cudzích jazykov alebo chatovanie s rodenými hovoriacimi.

Dôvodov, prečo by ste sa tento rok mali vrhnúť na výučbu cudzieho jazyka je pritom hneď niekoľko. Dorozumiete sa v cudzej krajine, nebudete musieť čakať na preklady filmov či kníh a znalosť cudzieho jazyka bude veľkým plusom aj vo vašom životopise. Okrem tých samozrejmých spoločenských výhod ale rôzne štúdie poukazujú aj na benefity učenia sa jazykov pre váš mozog.

Učenie sa cudzieho jazyka posilní vašu pamäť a koncentráciu

Ak plynule hovoríte dvoma alebo viacerými jazykmi, mozog neustále robí podvedomé výpočty. Snaží sa zachytiť a rozšifrovať zvuky z viacerých jazykov a zabezpečuje, aby ste v správny čas použili správne slová. Tým neustále „trénujete” oblasti mozgu zodpovedné za riadenie a usmerňovanie pozornosti, schopnosť plánovať a odlíšiť podstatné informácie od nepodstatných. Učenie sa cudzieho jazyka funguje tiež ako prevencia pred Alzheimerovou chorobou a stratou pamäte v pokročilom veku.

Ľudia, ktorí hovoria viacerými jazykmi, sú kreatívnejší

Vedci dospeli k záveru, že ľudia, ktorí ovládajú viac jazykov, sú vo všeobecnosti kreatívnejší ako tí, ktorí hovoria iba svojou materinskou rečou. Štúdium cudzieho jazyka zároveň zlepšuje logické myslenie a posilňuje schopnosť riešiť problémy. Polygloti majú spravidla lepšie vyjadrovacie schopnosti a svoju slovnú zásobu dokážu využiť kreatívnejšie.

Získate viac sebavedomia

Ak si za cieľ určíte naučiť sa nový jazyk a dosiahnete ho, zvýšite si sebavedomie a môžete objaviť skryté talenty, o ktorých ste doposiaľ nevedeli. Napredujete každý deň a jazykovým pokrokom budujete aj svoju sebadôveru. Nielen to, vaše úsilie si zaručene všimne aj vaše okolie. Rodení hovoriaci ocenia snahu naučiť sa ich jazyk a spoznať ich kultúru, a to bez ohľadu na jazykovú úroveň. 

Ľahšie sa naučíte ďalšie jazyky

Po zvládnutí jedného cudzieho jazyka plynie štúdium nového oveľa efektívnejšie. Mozog sa trénujete nielen samotnou výučbou, ale aj používaním nových vetných skladieb a pojmov. Proces výučby cudzích jazykov cibrí metalingvistické schopnosti mozgu, teda rozmýšľanie o jazyku, pochopenie jeho štruktúry a podobne. Vďaka nim si osvojíte techniky efektívnej výučby, ktoré dokážete aplikovať aj pri učení sa ďalších cudzích jazykov.

It's a dream come true for me to work for a company where I trust the people and the services 100%. Peter Drucker was right about one thing: "The best way to predict the future is to create it," which is why it'll be my pleasure to brief you on the future direction of the translation sphere as well as the hidden pitfalls of marketing.