Mnemotechnická pomôcka
Zapamätajte si, ako správne používať slová von, vonku

S používaním správneho tvaru slov von a vonku Vám pomôže sledovanie zhody v otázke a odpovedi.
Zapamätajte si, že samohlásky a spoluhlásky na konci musia sedieť v otázke aj odpovedi.
- Kam ideš? Idem von.
- Kde si? Som vonku.
Kam? = von (spoluhláska v otázke i odpovedi)
Kde? = vonku (samohláska v otázke i odpovedi)
Rozšírte si slovnú zásobu
obroda
žen. r.
dodanie al. získanie nových síl, osvieženie, obrodenie, obnova: hospodárska, spoločenská, politická, národná, kultúrna, umelecká
Zvládnite konverzáciu v ukrajinčine
Vedieť viesť aspoň jednoduchú konverzáciu v ukrajinskom jazyku sa stalo v ostatných dňoch veľmi hodnotnou zručnosťou. Stiahnite si dokument, ktorý prehľadným spôsobom vysvetľuje ukrajinskú abecedu, výslovnosť a konverzáciu v rôznych situáciách.
Otvoriť dokument
#HovormeSpisovne
Dnes alebo dneska?
dnes, hovor. i dneska prísl.
Súčasťou spisovnej slovenčiny sú aj hovorové slová, ktoré sa najčastejšie používajú v hovorovom prejave. Do odborných textov či úradnej komunikácie hovorové slová nepatria.
Príslovka ,,dneska” je spisovná, no patrí do neformálneho prejavu. V prípade formálnej komunikácie má prednosť neutrálny tvar ,,dnes”.
Príklad:
Zastavte boje na Ukrajine ešte dnes! Dneska je ten čas vrátiť sa odkiaľ ste prišli.
Toto ste o cudzích jazykoch netušili!
Ukrajinský jazyk je ruštine podobný menej, než si myslíte
Ukrajinčina patrí medzi najkrajšie jazyky sveta. Na jazykovej súťaži, ktorá sa v roku 1934 uskutočnila v Paríži, sa umiestnila za taliančinou ako druhý najmelodickejší jazyk sveta. Keď sa pozrieme na slovnú zásobu, najväčšiu podobnosť má s bieloruským jazykom (84 % všeobecnej slovnej zásoby), poľštinou (70 %), slovenčinou (68 %) a ruštinou (62 %).
Zdroj: speakua.com
Ukrajincom stačí jediné slovo na odhalenie ruských nepriateľských skupín
Internetom sa šíri konverzácia zajatého ruského vojaka, ktorý sa neúspešne snaží vysloviť ukrajinské slovo ,,palyanytsia”. Ide o pomenovanie tradičného ukrajinského chleba, ktoré zjavne Rusi nedokážu vysloviť. Toto slovo sa stalo jedným z tých, ktoré Ukrajincom pomáhajú identifikovať ruské prieskumné skupiny.
Prehrať video
Nová rubrika:

O autorke
Romanka je integrálnym členom tímu lokalizačných manažérov, ktorý realizuje komplexné multijazyčné prekladové projekty pre klientov s nadnárodným pôsobením. Jej cit pre jazyky a písané slovo je výnimočný. Každý týždeň publikuje knižné recenzie okom kritika a nadšenca literatúry zároveň. Jej osobný rekord je 112 prečítaných kníh za rok.
Šče ne vmerla i ne vmre
Vo štvrtok 24. februára sme sa všetci prebudili do inej Európy – Európy vo vojne. Putinovský režim naplno a otvorene zaútočil na našich východných susedov. Už nejde len o ruských „dovolenkárov“ na Kryme, ale o vojenskú inváziu v plnom rozsahu. Navyše, Rusko sa za týždeň premenilo z autoritárskeho štátu na totalitný fašistický režim, s vlastným newspeakom a zatváraním disentu. Ako k tomu došlo?
Mnohých tento vývoj prekvapil, knihy nám však ponúknu odpoveď: vyzdvihnúť by som chcela najmä dve knihy nižšie.
Šče ne vmerla i ne vmre je rozhovor poľského reportéra Pawła Smoleńského s Jurijom Andruchovyčom, ukrajinským básnikom a hudobníkom, ktorý sa zúčastnil protestov na majdane. Andruchovyč v roku 2015 predpovedal pre Ukrajinu aj Európu ťažké desaťročie, pretože pokiaľ bude Rusko vedené človekom, ktorý sníva o veľkom impériu v sovietskom rozsahu a pretláča tieto myšlienky do kolektívneho myslenia národa, Ukrajina musí byť v stálej bojovej pohotovosti. Bohužiaľ, vidíme, že v posledných dňoch došlo k eskalácií tohto myslenia aj agresie. Putin otvorene hlása, že Ukrajina ako štát je omyl a Ukrajinci sú len pomýlení Rusi. Paradoxne tým však dosahuje presný opak – v Ukrajincoch vzbudzuje ešte väčšie národné povedomie, čo tiež Andruchovyč predpokladal.
Druhá kniha, ktorá by v týchto dňoch mala byť povinným čítaním, je Cesta do neslobody od amerického historika Timothyho Snydera, ktorý sa dlhodobo venuje regiónu strednej a východnej Európy. Snyder vo svojej práci presne odhaľuje a pomenúva protofašistické tendencie putinovského režimu, ktoré sa v posledných dňoch naplno rozvinuli a odhalili pred celým svetom. Snyder operuje s vlastným konceptom „politiky večnosti“ – ide o tendencie autoritárskych režimov obracať sa do minulosti, hľadať staré krivdy, robiť z nich problémy súčasnosti a vytvárať si nepriateľov, pred ktorými vie národ ochrániť len silný vodca, ktorý nepodlieha demokratickým procesom a ktorý sa nespochybňuje. Pre Putina je týmto nepriateľom najmä Európa. Nie NATO – Putin sa v skutočnosti nebál vojenského útoku, vedel veľmi dobre, že NATO by na Rusko bez vážneho dôvodu nezaútočilo. Oveľa väčším ohrozením je pre Putina demokracia, sloboda slova, sloboda jednotlivca a ľudské práva. K týmto hodnotám sa dlhodobo hlási Ukrajina a aj preto musela byť napadnutá. Som presvedčená, že Putin sa tentokrát prerátal.
-romi-
Skutočný líder vedie príkladom, nie silou.

Zdroj: Facebook