Translata Brífing – november 2022

Pozdravujeme Vás z agentúry Translata a prajeme príjemné čítanie! ;)

Novembrová téma mesiaca

Natural language processing alebo spracovanie prirodzeného jazyka je čoraz podstatnejšie

Tema mesiaca - Natural language processing
Hnacou silou online prekladačov, hlasových asistentov, prekladateľských aplikácii či textových editorov ako Word je spracovanie prirodzeného jazyka (natural language processing – NLP).

NLP pomáha počítačom komunikovať s ľuďmi v ich vlastnom jazyku.

Prečítajte si, ako sa toto odvetvie umelej inteligencie rokmi vyvíja, zdokonaľuje a ako pomáha v práci aj v každodenných situáciách.

Prejsť na článok

 

Rýchle preklady za tretinové ceny nakopnú váš online biznis

Stačí Vám dobrý preklad, aby projekt fungoval?
Potom by ste mali vedieť o našej novej službe Kick-off prekladov

Ak Vám nezáleží na tom, či je slovo „sofa“ preložené ako „pohovka“, „sedačka“ či „gauč“, no dôležitá je rýchlosť dodania a nízka cena, služba kick-off prekladov sa Vám bude páčiť.

Postaráme sa o rýchly preklad najvýkonnejšími softvérmi s post-editáciou jazykovým odborníkom.

Viac o službe Kick-off

 

Prípadová štúdia – Stoklasa

Ušili sme spôsob, ako takmer denne dodávať dobré preklady za tretinovú cenu.

Napojili sme sa na systém klienta a preklady pod našou taktovkou fungujú do veľkej miery automatizovane.

V prípadovej štúdii sa dozviete, ako zvládame spoločnosti Stoklasa dodávať takmer každý deň preklady s tretinovou cenou.

Prečítať prípadovú štúdiu

 

Počúvate podcasty? Pustite si nás namiesto čítania do uší. 🎧

Martin Hrušovský, ktorý vedie naše obchodné oddelenie, bol nedávno hosťom v podnikateľskom podcaste Podnicast. Za viac ako 10 rokov v Translate sám seba nazýva „inventárom“, a preto sa môžete tešiť na otvorené rozprávanie o fungovaní obchodu, o hľadaní nových klientov i ľudí do tímu i ďalších veciach, ktoré ste inde nemali možnosť počuť.

Prejsť na epizódu podcastu

 

Fraza dna - let the cat out of the bag

Učte sa nevšedné slovné hračky, ktoré vyšperkujú Vašu znalosť cudzích jazykov

  • Anglický doslovný preklad: vypustiť mačku von z vreca
  • Voľný preklad: prezradiť tajomstvo

Slovné spojenie „let the cat out of the bag“ má pôvod v prvej polovici 16. storočia. Je odvodený od pokusu o podvod na trhoch v období stredoveku.

Nečestný obchodník sa snažil oklamať kupujúcich tým, že namiesto mladých prasiat, ktoré predával, zamenil zviera vo vreci za mačku, aby ušetril.

V tých časoch mala mačka neporovnateľne nižšiu hodnotu ako akékoľvek poľnohospodárske zviera. Keď mačka z vreca ušla, podvod bol odhalený.

Príklad:

  • Adam has been planning a surprise party for Alice for a week. However, after a whole day of running errands he forgot the invitations on the breakfast table. Alice found them while she was preparing breakfast and the cat was out of the bag! Poor Adam.

Ste jazykový fajnšmeker? Dostávajte frázy raz týždenne do e-mailu a vylepšujte svoje znalosti cudzích jazykov pri rannej kávičke.

Prihlásiť sa k odberu rubriky – Fráza dňa


„Takéto výhodné ponuky sa opakujú len raz za rok“, hovorí Black Friday. „Nie je všetko zlato, čo sa blyští“, hovorí slovenské porekadlo.

NL meme - november 2022

Zdroj: Investorplace.com

It's a dream come true for me to work for a company where I trust the people and the services 100%. Peter Drucker was right about one thing: "The best way to predict the future is to create it," which is why it'll be my pleasure to brief you on the future direction of the translation sphere as well as the hidden pitfalls of marketing.