Úvod > Často kladené otázky

Často kladené otázky


1. Ako si objednať preklad?

Pri objednaní akejkoľvek služby je potrebné oboznámiť sa s informáciami týkajúcimi sa danej služby. Objednanie prekladu je pre mnohých našich zákazníkov pomerne málo známa záležitosť. Aj preto by sme chceli na nasledujúcich riadkoch zodpovedať najčastejšie otázky, s ktorými sa pri objednávkach stretávame. Ak tu na svoju otázku nenájdete odpoveď, budeme radi, ak nás kontaktujete e-mailom, telefonicky či prostredníctvom formulára na našej stránke. Naši projektoví manažéri vám ochotne poradia a zodpovedajú všetky vaše otázky.

2. Aké jazyky prekladáte?

Preklady zabezpečujeme najčastejšie v jazykových kombináciách zo slovenského jazyka do angličtiny, nemčiny, francúzštiny, taliančiny či španielčiny a naopak. Za celkovú dobu nášho pôsobenia sme však už prekladali zo 70 svetových jazykov

3. Aké dokumenty dokážeme spracovať?

Dokážeme spracovať všetky bežné editovateľné formáty ako napríklad doc, docx, ppt, pptx, xls, xlsx, odt, xml, html, idml a iné. Nerobia nám však problémy ani dokumenty vo formáte pdf a poradíme si aj s množstvom needitovateľných a menej známych formátov. Ak máte k dispozícii text v editovateľnej podobe, odporúčame vám na nacenenie zaslať ten. Cenovú kalkuláciu vám vďaka tomu dokážeme pripraviť obratom a presnejšie. Ak si objednáte preklad dokumentu v needitovateľnom formáte a želáte si, aby bol grafický výstup absolútne identický so zdrojom, bezplatne vám naceníme aj grafické práce (tzv. DTP).

4. Ako rýchlo dostanem preložený text?

Po analýze zdrojového textu a po vašom odsúhlasení cenovej ponuky okamžite zasielame text na preklad. V cenovej ponuke nájdete aj termín odovzdania hotového prekladu. Vieme sa prispôsobiť aj náročnejším požiadavkám na rýchlosť, stačí nás čím skôr upozorniť, že preklad potrebujete expresne. Vo všeobecnosti platí, že prekladateľ zvládne preložiť približne 8 normostrán textu za deň, v závislosti od náročnosti textu. Vo výnimočných situáciách je možné spracovať väčšie množstvo textu za deň. V takom prípade do prekladu vášho dokumentu zapojíme viac prekladateľov.

5. Aké formáty dokážeme spracovať?

Typ obsahu

Typ súboru

Dokumety

doc, docx, rtf, odt, dot, dotm

Tabuľky

xls, xlsx, xlsm, csv

Prezentácie

ppt, pptx, pps, pptm

Process maps

vso, vsd

Audio a Video

mp3, avi, wav, mpeg

Grafika

indd, idml, psd, ai, tiff, bmp

Web

html, htmlx, phtml, xml, xliff

CAT formáty

xliff, sdlxliff, mqxliff, ttx, po

Ostatné

pdf

V prípade, že máte záujem o preklad súboru iného formátu, kontaktujte nás, prosím, na office@translata.sk a my preveríme či je možné daný súbor u nás preložiť.

6. Koľko stojí preklad a ako zaň zaplatím?

Cena vyhotovenia prekladu je odvodená od počtu normostrán, jazykovej kombinácie, požadovaného termínu dodania a skutočnosti, či ide o bežný alebo úradný preklad. Práve pre tento komplexný pohľad na cenu nemôžeme mať na webe cenník, ktorý by skôr zavádzal, ako pomohol zorientovať sa.

Mernou jednotkou prekladu je zdrojové slovo alebo normostrana. Podrobný popis účtovaných jednotiek môžete vidieť tu. Jedna normostrana obsahuje 1 800 znakov vrátane medzier. Takto si teda viete aj vy overiť, aký rozsah má váš text na preklad. Rozoznávame tiež expresný preklad, štandardný a v ekonomickom termíne. Expresný preklad vyhotovujeme za expresný príplatok v rámci dňa, v ktorý ste zadali objednávku. Štandardný preklad vyhotovujeme do 24 hodín od vášho potvrdenia objednávky a od vášho súhlasu s cenovou ponukou a termínom dodania. Pomalý preklad, finančne najvýhodnejší, predstavuje vyhotovenie prekladu do 3 a viac dní od potvrdenia objednávky.

Pri objednávke prekladu žiadame fyzické osoby, aby uhradili zálohu vo výške 50 % ceny prekladu, a to osobne na pobočke či bankovým prevodom. Rovnaký princíp aplikujeme pri firmách, ale výška zálohy môže byť v tomto prípade predmetom vzájomnej dohody.

Naša minimálna sadzba je 12 EUR. Pri preklade väčšieho rozsahu cenu pripravíme podľa už spomínaných kritérií.

7. Aké platby akceptujeme?

Pri platbe v našej pobočke v Bratislave prijímame hotovostné platby a tiež platby kartou.

8. Koľko stojí cenová kalkulácia?

Cenová kalkulácia je bezplatná. Ak potrebujete preklad, najpraktickejšie a najrýchlejšie je, ak nám dokument zašlete elektronicky na náhľad na e-mailovú adresu office@translata.sk. Obratom vám e-mailom zašleme predpokladanú cenovú kalkuláciu, na základe ktorej sa rozhodnete, či si daný preklad želáte vyhotoviť.

9. Ako musím odovzdať/odoslať zdrojový text?

Ak ide o bežný text, je možné ho priniesť osobne na pobočku (jej adresu a mapku nájdete tu), ale samozrejme stačí, ak nám ho pošlete v elektronickej podobe na e-mailovú adresu office@translata.sk. V prípade, že potrebujete úradný preklad oficiálneho dokumentu, je potrebné, aby ste priniesli notárom overenú kópiu (alebo originál dokumentu) osobne na pobočku. Originálny dokument alebo jeho notársky overená kópia sa trikolórou zväzuje s preloženým dokumentom. V prípade, že nemáte čas doručiť originálny dokument osobne, môžete ho poslať na našu adresu pobočky Slovenskou poštou. Ak sa nachádzate v Bratislave, môžeme po originál za príplatok poslať kuriéra. V takom prípade vám takisto vieme poslať úradne preložený zviazaný dokument poštou/kuriérom naspäť.

10. Aký je rozdiel medzi bežným a úradným (súdnym) prekladom?

Úradný alebo súdny preklad sa vyžaduje pri oficiálnom styku s inštitúciami štátnej správy alebo pri formálnej komunikácii s inštitúciami pre úradné účely. Úradný preklad vyhotovuje prekladateľ menovaný Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky. Úradne preložený dokument je zviazaný trikolórou s originálnym dokumentom alebo s jeho notársky overenou kópiou. Bežný preklad je vhodný pre všetky ostatné účely.

11. Kedy potrebujem úradný preklad?

Úradný preklad má mnoho synoným, nazýva sa aj preklad s pečiatkou, súdny preklad, alebo súdne overený preklad. Najčastejšie je potrebný pre oficiálne či úradné účely, najmä pri styku s oficiálnymi inštitúciami. Nasledovné dokumenty často vyžadujú úradný preklad: vysvedčenie, rodný list, úmrtný list, sobášny list, certifikát, diplom, súdne rozhodnutie, výpis z registra trestov, výpis z obchodného registra a pod. Ak neviete, či potrebujete úradný preklad, odporúčame spýtať sa priamo v inštitúcii, pre ktorú je určený, aký typ dokumentu vyžaduje či akceptuje. Úradný preklad však nie je totožný so súdnym overením. Súdne overenie dokumentu vám vyhotoví notár. My vám dokážeme vyhotoviť preklad vášho oficiálneho dokumentu, ktorý bude vhodný na úradné účely, čiže bude vyhotovený spôsobilým súdnym prekladateľom.

12. Potrebujem korektúru?

Korektúru k prekladom odporúčame pri všetkých textoch používaných na prezentačné účely, propagačné materiály, výročné správy, marketingové prezentácie alebo čokoľvek, čo sa bude verejne publikovať. Pri prekladoch pre interné účely spoločnosti alebo pre jednotlivca nie je korektúra zvyčajne nevyhnutná, ale určite prispeje k finálnej kvalite výsledného textu.

13. Sú moje dokumenty a dáta v bezpečí?

Mlčanlivosť pri zaobchádzaní s vašimi dokumentmi či dátami je v spoločnosti Translata samozrejmosťou. Všetky informácie, ktoré si s vami počas spoločnej komunikácie vymeníme, sú považované za dôverné a sú predmetom obchodného tajomstva. Všetci naši zamestnanci sú viazaní mlčanlivosťou. Naše priestory sa navyše nachádzajú v budove s 24-hodinovou ochrannou službou.

14. Ako uplatniť 5 % zľavu na preklad za recenziu na naše služby?

Budeme radi, ak nám dáte vedieť, či sme splnili Vaše očakávania. Kliknutím na tento odkaz nám môžete zanechať recenziu, za ktorú Vás radi odmeníme jednorazovou 5 % prenosnou zľavou na ďalší preklad. Maximálna hodnota zľavy je 100 €. Stačí, že nám pri objednávke cez online formulár (v poznámke) alebo cez e-mail na office@translata.sk pošlete odkaz so znením recenzie, ktorú ste nám zanechali.

15. Ako si uplatniť zľavu na bežný preklad jednej normostrany za udelenie súhlasu na zasielanie personalizovaných správ?

Pri objednávke prostredníctvom e-mailu alebo nášho online formulára, prosím, uveďte príslušný kód na uplatnenie prekladu jednej normostrany zdarma. Kód je možné uplatniť na bežný preklad. Jeho platnosť je obmedzená na trvanie udelenia vášho súhlasu.

Mám záujem o preklad

Chcem získať bezplatnú cenovú ponuku

Jazykové kombinácie

Prekladáme do viac ako 70 jazykov

Kontaktovať translatuSwietelsky
„Prekladateľské služby firmy Translata využívame už viac rokov na preklady rôznych odborných dokumentov. So spoluprácou mám dobrú skúsenosť..." - Swietelsky -
Ďalšie referencie
ČSOB Leasing
Dlhoročná prax a spoľahlivý profesionálny prístup spoločnosti Translata, spol. s r.o. vyúsťuje v schopnosť realizácie terminologicky náročných prekladov textov... - ČSOB Leasing -
Ďalšie referencie
E.cake
„Digitálna agentúra Ecake, s.r.o. ponúka efektívne riešenia pre PPC reklamu, SEO a SMO optimalizáciu a vytváranie webových stránok, pričom dôraz kladieme najmä na... “ - E.cake -
Ďalšie referencie
Martinus.sk
„S tlmočníkmi zo spoločnosti Translata sme spolupracovali pri našich najväčších podujatiach, ktoré sme organizovali v  kníhkupectve Martinus na Obchodnej ulici.“ - Martinus.sk -
Ďalšie referencie
Bayer
„Spoločnosť Translata sme si vybrali riadnym výberovým konaním, spolupracujeme s ňou v oblasti prekladov už štvrtý rok . Oceňujeme vysokú úroveň ...“ - Bayer -
Ďalšie referencie
Microsoft
„Spoločnosť Microsoft Slovakia si vybrala služby spoločnosti Translata najmä kvôli expresnosti vyhotovenia prekladov a širokej ponuke jazykových kombinácií.“ - Microsoft -
Ďalšie referencie
Sharp
„Komunikácia je pre nás prioritou a v prípade akýchkoľvek pochybností spoločne s Translatou hľadáme riešenia, aby výsledný preklad spĺňal tie najnáročnejšie kritériá.“ - Sharp -
Ďalšie referencie
SAS Slovakia
„Vážime si, že spoločnosť Translata nám vždy vyšla v ústrety aj pri tých najrozmanitejších požiadavkách (preklady s grafikou, expresné preklady). To svedčí o profesionalite jej tímu.“ - SAS Slovakia -
Ďalšie referencie
MUW SAATCHI
„Prekladateľskej agentúre Translata dôverujeme. Vždy nám pomôžu s kvalitnými prekladmi v krátkom čase, tak ako to potrebujeme.“ Anna Dzurjaniková, Account Manager - MUW SAATCHI -
Ďalšie referencie
ZSSK Cargo
„ZSSK CARGO spolupracuje so spoločnosťou Translata s.r.o. od  roku 2011. Oceňujeme predovšetkým profesionalitu prekladov a zodpovedný prístup k našim požiadavkám.“ - ZSSK Cargo -
Ďalšie referencie
Swietelsky
„Prekladateľské služby firmy Translata využívame už viac rokov na preklady rôznych odborných dokumentov. So spoluprácou mám dobrú skúsenosť..." - Swietelsky -
Ďalšie referencie
ČSOB Leasing
Dlhoročná prax a spoľahlivý profesionálny prístup spoločnosti Translata, spol. s r.o. vyúsťuje v schopnosť realizácie terminologicky náročných prekladov textov... - ČSOB Leasing -
Ďalšie referencie
E.cake
„Digitálna agentúra Ecake, s.r.o. ponúka efektívne riešenia pre PPC reklamu, SEO a SMO optimalizáciu a vytváranie webových stránok, pričom dôraz kladieme najmä na... “ - E.cake -
Ďalšie referencie
Martinus.sk
„S tlmočníkmi zo spoločnosti Translata sme spolupracovali pri našich najväčších podujatiach, ktoré sme organizovali v  kníhkupectve Martinus na Obchodnej ulici.“ - Martinus.sk -
Ďalšie referencie
Bayer
„Spoločnosť Translata sme si vybrali riadnym výberovým konaním, spolupracujeme s ňou v oblasti prekladov už štvrtý rok . Oceňujeme vysokú úroveň ...“ - Bayer -
Ďalšie referencie
Microsoft
„Spoločnosť Microsoft Slovakia si vybrala služby spoločnosti Translata najmä kvôli expresnosti vyhotovenia prekladov a širokej ponuke jazykových kombinácií.“ - Microsoft -
Ďalšie referencie
Sharp
„Komunikácia je pre nás prioritou a v prípade akýchkoľvek pochybností spoločne s Translatou hľadáme riešenia, aby výsledný preklad spĺňal tie najnáročnejšie kritériá.“ - Sharp -
Ďalšie referencie
SAS Slovakia
„Vážime si, že spoločnosť Translata nám vždy vyšla v ústrety aj pri tých najrozmanitejších požiadavkách (preklady s grafikou, expresné preklady). To svedčí o profesionalite jej tímu.“ - SAS Slovakia -
Ďalšie referencie
MUW SAATCHI
„Prekladateľskej agentúre Translata dôverujeme. Vždy nám pomôžu s kvalitnými prekladmi v krátkom čase, tak ako to potrebujeme.“ Anna Dzurjaniková, Account Manager - MUW SAATCHI -
Ďalšie referencie
ZSSK Cargo
„ZSSK CARGO spolupracuje so spoločnosťou Translata s.r.o. od  roku 2011. Oceňujeme predovšetkým profesionalitu prekladov a zodpovedný prístup k našim požiadavkám.“ - ZSSK Cargo -
Ďalšie referencie
egis projects logo
SOB Leasing logo
HB Reavis
S&T
PSW logo
Johnson-Johnson
Pro Relocation
Nowy Styl Group
CeMS logo
MOTOKOM logo
ecake
martinus
microsoft
Sharp
Bayer
ZSSK Cargo
SAS
VNET
MUW SAATCHI & SAATCHI logo
MagorTherm logo
Swietelsky logo