Úradné preklady Bratislava:
PON - PIA: 9.00 - 17.00
Zobraziť na mape

Alexandra Bukovčanová

2. apríla 2020

Dánčina - mladšia sestra nórčiny

Najmenší škandinávsky štát, no zároveň jedno z najvytrvalejších kráľovstiev na svete, aj to je Dánsko. Jeho jazyk, kedysi vo forme vikingských rún, sa po kristianizácii spojil s latinkou a začal nadobúdať tvary, s akými sa dnes stretávajú Dáni či zahraniční študenti tohto severogermánskeho jazyka. V súčasnosti dánčinou hovorí zhruba 5 a pol milióna ľudí.

Dánčina, jazyk plný dialektov

Dodnes zostáva dánsky jazyk rozbitý na 30 dialektov, takže stretnúť sa s dánskymi titulkami v dánskom filme nie je žiadna rarita. Okrem 30 dialektov oficiálneho dánskeho jazyka sa používa aj faerčina a grónčina, germánske jazyky, ktoré radíme do skupiny severských jazykov

S oficiálnou formou dánčiny to tiež nie je práve jednoduché. Je rozdelená do troch skupín podľa miesta využitia: západná, východná a ostrovná. Tieto tri dialekty sú najpoužívanejšie a rozvetvujú sa do ďalších podskupín. Dánčina do veľkej miery vychádza z nórčiny a až do roku 2009 bola oficiálnym jazykom Grónska. Vzhľadom k úzkej spojitosti s ostatnými škandinávskymi jazykmi je vysoký predpoklad, že ak už jeden z týchto jazykov ovládate, dohovoríte sa aj po dánsky.

Zaujímavosti, s ktorými sa stretneme v dánskom jazyku

V Dánsku sa runové písmo starých Vikingov používalo, i keď striedmo, až do 19. storočia. Na rozdiel od latinky v dánskej abecede dodnes o tri znaky naviac. Sú to tieto tri podivuhodné, typicky severské písmená: Æ, Œ, Å

Okrem rozšírenej abecedy sa dánčina môže pochváliť ešte jednou anomáliou, s ktorou sa pri väčšine európskych jazykov nestretneme. Rozlišuje iba dva rody. Zaujímavejšie je, že ani jeden z týchto rodov nemožno označiť za mužský či ženský. Dánčina pozná iba všeobecný a stredný rod. Možno vás prekvapí aj škrípavý zvuk samohlások, kedy sa v dánčine slabika rozdelí buď na sekciu s vysokým stupňom alebo naopak na sekciu s nízkym stupňom. 

Dánsky jazyk v literatúre

Keby sa vás niekto spýtal, či poznáte nejakého známeho dánskeho spisovateľa, asi by ste pokrútili hlavou. Pritom je Hans Christian Andersen jednou z najikonickejších postáv dánskej, ale aj svetovej literatúry. Jeho literárne umenie zhmotnené v čarokrásnych rozprávkach si našlo cestu do mnohých domácností po celom svete a šírilo tak povedomie o malom dánskom kráľovstve. 

Preklad z a do dánčiny

Potrebujete preklad zmluvy či právnych dokumentov z dánčiny, alebo chcete expandovať na nový trh a hľadáte preklad marketingových textov do dánčiny? Spoľahnite sa na agentúru Translata, ktorá pôsobí na prekladateľskom trhu už 15 rokov. Stačí, ak nám zašlete prílohu s textom určeným na preklad a cenová ponuka prekladu vám bude doručená zdarma. Ponúkame nielen preklady do dánčiny a z nej, ale na výber máte z viac než 70 jazykových kombinácií.

Alexandra Bukovčanová

Je pre mňa splneným snom pracovať pre firmu, v ktorej ľudí a služby verím na 100%. Peter Drucker mal v jednom pravdu: "The best way to predict the future is to create it," preto vás budem rada informovať o budúcom smerovaní prekladateľského sveta a tiež tajných úskalí marketingu.