Čiarka pred ale: Jednoduché pravidlá písania čiarky pred ale

Používanie čiarok v slovenčine vie narobiť poriadne vrásky na čele – a to nielen školákom, ale aj dospelým, ktorí píšu e-maily, články či príspevky na sociálne siete. Jedna z častých otázok sa týka slova „ale“. Píše sa pred ním čiarka vždy? Alebo len niekedy? A čo ak veta znie dobre aj bez nej?

Pravopisné pravidlá môžu pôsobiť zložito, no v skutočnosti sa dajú pochopiť pomerne jednoducho – ak ich rozoberieme krok za krokom. V tomto článku si preto vysvetlíme, kedy sa čiarka pred „ale“ píše, kedy nie, a prečo je to dôležité. Ukážeme si aj konkrétne príklady, ktoré nám pomôžu vyhnúť sa najčastejším chybám.

Dáva sa pred ale čiarka? Nie je to také jednoznačné

Či pred „ale” píšeme čiarku závisí v prvom rade na tom, či vo vete vystupuje ako spojka, častica alebo citoslovce. Najčastejšie sa s ním stretneme ako so spojkou. Konkrétne priraďovacou odporovacou spojkou. Tie spájajú vetné členy a vety, ktoré sú založené na istej odlišnosti, resp. protiklade. Poznáme to: „Veľmi rád by som prišiel, ale…”

„Ale” ako spojka

Pravidlá slovenského pravopisu uvádzajú, že čiarka sa píše pred všetkými stupňovacími a odporovacími priraďovacími spojkami okrem spojok a, i, aj, ani a alebo. Pred priraďovacou spojkou „ale”, ktorou sa vyjadruje odporovací význam, sa teda čiarka píše vždy.

Príklad:

„Snažil sa jej pomôcť, ale márne.“
„Rád by som s tebou šiel na výlet, ale musím pracovať“
„Hral na gitare, ale nikto ho nepočúval.“
„Chceli by sme ti pomôcť, ale nemáme dostatok skúseností.“

10 871 odberateľov

Newsletter Translata Brífing: Získajte praktické tipy z oblasti prekladov a podnikania v zahraničí

Pravidelná dávka inšpirácie pre efektívnejšiu prácu s cudzími jazykmi

Prihláste sa k odberu

Patrí pred ale čiarka stále?

V skratke nie, nepatrí. Ako sme si povedali, slovo „ale” nemusí byť len spojkou, ale môže byť aj časticou alebo citoslovcom. Ak je vo vete použité ako častica, ktorou môžeme napríklad zdôrazniť emocionálnosť výpovede, čiarka sa pred „ale” nepíše. V ďalšej časti si to ukážeme na príkladoch.

„Ale” ako častica:

Časticou „ale“ môžeme napríklad zdôrazniť emócie vo výpovedi, zápor, protichodnú reakciu alebo kladnú odpoveď v konverzácii. Vtedy sa čiarka pred ale nepíše.

Príklady:
To je ale krásny výhľad.
To auto ide ale rýchlo!

„Ale” ako citoslovce:

Ak používame „ale” ako citoslovce, tak sa čiarka nepíše pred ním, ale za ním. Citoslovcia sa v texte vyčleňujú čiarkami, čo znamená, že sa píše čiarka pred aj za citoslovcom. Avšak „ale“ ako citoslovce najčastejšie stojí na začiatku vety, v praxi píšeme len čiarku za ním.

Príklady:
Ale, nie som si istý, či je to dobrý nápad.
Ale, to ma prekvapilo.

Čiarka pred ale aj – áno či nie?

Spojenie „ale aj“ môže pôsobiť mätúco. V tomto prípade to či sa čiarka píše závisí od kontextu:

Príklady:
Má rád nielen futbal ale aj basketbal.
Navštívili nielen Bratislavu ale aj Košice.
Je nielen múdry ale aj pracovitý.

Príklady:
Snažil sa uspieť, ale aj napriek tomu neuspel.
Mohol som ostať doma, ale aj ísť von.
Nie len , ale aj napriek tomu neuspel.

Zhrnutie: Píše sa pred ale čiarka, alebo nie?

Prípady kedy sa pred „ale” čiarka píše

Prípady kedy pred „ale” čiarku nepíšeme:

Kedy sa pred „ale aj” čiarka píše

Kedy pred „ale aj” čiarku nepíšeme

Peter Drucker mal pravdu, keď tvrdil: „Najlepší spôsob, ako predpovedať budúcnosť, je tvoriť ju.“ Preto vás veľmi rada informujem o budúcom smerovaní prekladateľského odvetvia a takisto o skrytých nástrahách marketingu.