Waleština patrí medzi keltské jazyky. Používa sa vo Walese (Cymru) a waleskej kolónii v Patagónii, ale aj v Anglicku, Škótsku, Kanade, USA, Austrálii a na Novom Zélande. Na začiatku 20. storočia hovorila walesky približne polovica obyvateľov Walesu.
Vznik a vývoj waleštiny
Korene waleského jazyka siahajú do 6. storočia nášho letopočtu. Vyvinula sa z pôvodnej bretónčiny, keltského jazyka používaného starými keltskými Britmi. Tento ostrovný keltský jazyk pravdepodobne dorazil do Británie v dobe bronzovej alebo v dobe železnej. Počas raného stredoveku sa britský jazyk začal fragmentovať kvôli väčšiemu počtu dialektov, čím sa postupne vyvinul do waleštiny, kumbričtiny a iných jazykov.
Najstarší známy príklad písanej waleštiny je na náhrobnom kameni v kostole v Tywyne (severný Wales) a pochádza z 8. storočia nášho letopočtu. Spomedzi literárnych diel môžeme spomenúť básne Taliesina, velškého básnika, ktorý pracoval na rozvoji a prežítí waleštiny. Najstarší zachovaný rukopis s názvom Y Gododdin pochádza z druhej polovice 12. storočia.
Rozdelenie waleštiny
Waleštinu môžeme rozdeliť do niekoľkých dobových foriem, ktoré sa postupne vyvinuli z bretónčiny na juhozápade Veľkej Británie.
Primitívna waleština – ranowaleština
Jazyk z obdobia od 6. storočia do polovice 8. storočia jazyk označujeme ako primitívnu alebo archaickú waleština. Jej prítomnosť sa dochovala predovšetkým v názvoch miest, ktoré boli spomínané v latinských textoch. Niektoré z nich boli naďalej používané aj v angličtine.
Starowaleština
Ďalším hlavným obdobím je starowaleština, používaná v 9. až 11. storočí. V tejto forme jazyka sa zachovala poézia z Walesu aj zo Škótska.
Stredowaleština
Z jazyka používané v 12. až 14. storočí sa dochovalo oveľa viac záznamov, než z predchádzajúcich období. Stredowaleština je pomerne zrozumiteľná pre dnešného waleského rečníka.
Moderná waleština
Waleština používaná od začiatku 15. storočia Preklady Biblie Williama Morgana do waleského jazyka v roku 1588 sa považujú za prvé dielo modernej waleštiny a slúžili ako vzor pre literárny waleský jazyk.
Waleština v súčasnosti
Waleská fonológia má mnoho podobností s inými keltskými jazykmi. Používa 13 samohlások, no nie všetky nájdeme vo všetkých dialektoch. Rozlišovacím znakom waleských samohlások je dĺžka, ktorá mení význam slova.
Waleština rozdeľuje ženský a mužský rod. Má množstvo plurálnych koncoviek, ktoré sa pridávajú k základnému, jednotnému číslu slova, napríklad pen – hlava and pennau – hlavy.
Existuje pár slov, ktoré Angličanie prebrali z waleštiny, napríklad tučniak (penguin – pen gwyn – biela hlava) alebo otec (dad – tad).
Hoci je waleština menšinovým jazykom, ktorý ovplyvňuje dominancia angličtiny, podpora waleského jazyka sa v druhej polovici 20. storočia zvýšila. Dodnes sa vyučuje v školách a môžeme ju započuť v televíznych reláciách alebo rádiách.