Thajsko: história a zaujímavosti
Thajsko je jednou z najpopulárnejších destinácií v Ázii. Krajina s rozlohou viac ako 500 000 km² má takmer 66 miliónov obyvateľov. Susedí s Kambodžou, Laosom, Malajziou a Myanmarom. Zaujímavosťou je, že Thajsko je jedinou krajinou v tejto oblasti, ktorá nebola nikdy kolonizovaná Európanmi. Hlavným mestom je Bangkok, známy aj pod prezývkou „Mesto anjelov“. Administratívne sa kráľovstvo člení na provincie.
Thajsko môžete poznať aj pod starším názvom Siam, ktorý sa používal až do polovice 20. storočia. Práve odtiaľ pochádza aj názov pre siamské mačky. Podľa miestnych tradícií dvojica siamských mačiek prináša šťastie novomanželom. Thajsko je tiež miestom, kde sa v roku 1811 narodili prvé známe siamské dvojičky na svete. Aj thajský jazyk sa niekedy označuje starším názvom siamčina.
Kultúra Thajska je úzko spätá s budhizmom, ktorý je najrozšírenejším náboženstvom v krajine. Zaujímavosťou je, že veľká väčšina thajských mužov strávi aspoň určitú časť života v kláštore ako budhistickí mnísi. Thajsko si dodnes zachovalo viac než 27 000 nádherných chrámov (vátov).
Súčasťou bohatej kultúry sú aj rôzne tradičné oslavy. Medzi najvýznamnejšie patrí thajský Nový rok (Songkran), ktorý sa slávi od 12. do 14. apríla a je známy aj ako sviatok vody. Ďalším ikonickým sviatkom je Loi Krathong, keď ľudia púšťajú na vodu malé košíky so sviečkami a kvetmi. Tento vizuálne nádherný festival je oslavou vody, vďaky a očistenia od nešťastia.
Obyvateľstvo
75 % populácie tvoria etnickí Thajčania, ktorí pôvodne žili v provincii Yunnan v dnešnej južnej Číne. Prevažne kvôli obchodu sa do Thajska sťahoval aj veľký počet Číňanov. Krajina má dlhú históriu v udeľovaní azylu rôznym menšinovým skupinám zo susedných krajín, ktoré utiekli zo svojho domova kvôli politickým alebo etnických dôvodom.
Krajinu osídľujú aj horské kmene, minoritné skupiny žijúce v hornatých oblastiach severného a západného Thajska. Mnohé z týchto komunít si dodnes zachovávajú vlastné tradície, kroje, jazyky aj spôsob života, ktorý sa výrazne líši od kultúry thajských miest.
Thajčina a jej použitie
Thajčina je tajsko-kadajský jazyk, ktorým hovorí asi 65 miliónov ľudí hlavne v Thajsku, na ostrovoch Midway, v Singapure, v Spojených arabských emirátoch a USA. Štandardná thajčina je hlavným vzdelávacím a vládnym jazykom, ktorým sa hovorí v celom Thajsku. Norma je založená na centrálnom thajskom dialekte a zapisuje sa v thajskej abecede.
Pred tisíckami rokov, dokonca ešte skôr, ako sa objavili veľké kráľovstvá Thajska a jeho susedných krajín, existovali kmene, ktoré hovorili spoločným jazykom. Tento jazyk sa označuje ako jazyk Tai. Z pôvodného domova na juhu Číny cestovali kmene po polostrove juhovýchodnej Ázie. Okrem svojej kultúry sem priniesli aj svoj jazyk.
Ten sa začal miešať s jazykmi domorodých kmeňov a postupne vyvíjať. Oblasť, v ktorej sa v súčasnosti nachádza Thajsko, neskôr tvorilo niekoľko kľúčových kráľovstiev. Ich vzájomné súboje a rozširovanie hraníc viedlo k ďalším zmenám v jazykoch. Utvorili sa tri hlavné varianty: severný, stredný a juhozápadný jazyk Tai. Z poslednej skupiny neskôr vznikla laoština, thajčina a niekoľko ďalších jazykov.
Súčasná thajčina stanovuje rôzne spôsoby, ako osloviť ľudí, aby hovorca prejavil určitú mieru rešpektu voči osobe, s ktorou sa rozpráva. V jazyku sú častice, ktoré je možné pridať na koniec vety pre uznanie sociálneho postavenia človeka alebo na vyjadrenie názoru hovorcu na to, čo opisuje. Niektoré slová používa iba thajská kráľovská hodnosť, čím sa vytvára „kráľovský jazyk”.
Zaujímavosťou je aj neformálny jazyk používaný medzi priateľmi, ktorý je oveľa jednoduchší a často vynecháva zdvorilostné častice, čo však môže znieť hrubo, ak ho použijete v nesprávnom kontexte.
Thajské dialekty
V Thajsku existujú štyri hlavné dialekty, ktoré zodpovedajú južnej, severnej, severovýchodnej a centrálnej oblasti krajiny. Existuje tiež niekoľko menších thajských dialektov ako Phuan a Lue, ktorými hovoria iba málo početné skupiny obyvateľov. V Thajsku taktiež žijú rôzne etnické menšiny a kmene, ktoré používajú vlastné jazyky, ktoré však s thajčinou nesúvisia. Napriek tomu väčšina obyvateľov ovláda aj centrálny thajský dialekt, pretože je povinný vo vzdelávacom systéme, v médiách aj v úradnom styku.
Thajské písmo
Thajská abeceda bola pravdepodobne odvodená alebo silno ovplyvnená staromhmerskou abecedou. Tradícia hovorí, že ju vytvoril kráľ Ramkhamhaeng v roku 1283. Thajská abeceda sa používa na zápis thajčiny, sanskrtu, pálčiny a mnohých menšinových jazykov, ktorými sa v Thajsku hovorí. Thajská abeceda používa 44 spoluhlások a 15 základných znakov pre samohlásky.
Okrem toho systém obsahuje množstvo diakritických znamienok na označenie tónov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou správnej výslovnosti a významu slov. Pre západného študenta môže byť práve písmo a tónový systém najväčšou výzvou.
Preklad do a z Thajčiny
Thajčina jedným zo 70 jazykov, do ktorých prekladáme oficiálne i súkromné dokumenty. Jazykové kombinácie zabezpečujú skúsení prekladatelia a rodení hovoriaci, ktorí sa postarajú o kvalitu a presnosť vášho prekladu. Bez ohľadu na to, či ide o úradné, marketingové alebo odborné texty, môžete sa spoľahnúť na prekladateľské služby agentúry Translata.