Koľko jazykov ovládajú polygloti?
Jazykovedné definície sa môžu líšiť, no vo všeobecnosti sa za polyglota považuje človek, ktorý plynule hovorí aspoň štyrmi jazykmi. Niektoré zdroje uvádzajú ako spodnú hranicu až šesť jazykov, no na presnejšie rozdelenie viacjazyčných ľudí sa zvyčajne používajú tieto kategórie:
- Bilingvista ovláda dva jazyky.
- Trilingvista plynule hovorí tromi jazykmi.
- Polyglot pozná a aktívne používa aspoň štyri jazyky.
- Hyperpolyglot ovláda dvanásť alebo viac jazykov na vysokej úrovni.
V mnohých kultúrach je znalosť viacerých jazykov bežná, no to neznamená, že všetky ovládajú na rovnakej úrovni. Napríklad v Indii je bežné, že ľudia rozumejú štyrom jazykom, no čítať a písať dokážu len v dvoch. Podobná situácia je aj v mnohých afrických krajinách, kde ľudia hovoria dvoma jazykmi plynule a rozumejú ďalším dvom, ale gramotnosť si udržujú iba v jednom jazyku.
Polygloti, ktorí sa venujú vedomému učeniu jazykov, zvyčajne dosahujú úroveň C1 alebo C2, čo znamená pokročilú alebo takmer rodenú úroveň ovládania jazyka.
Viac o téme: Úrovne slovnej zásoby v angličtine
Polyglot alebo multilingvista – aký je medzi nimi rozdiel?
Multilingvista (alebo viacjazyčný človek) ovláda viacero jazykov, no jeho jazykové schopnosti často vyplývajú z vonkajších okolností. Môže vyrastať vo viacjazyčnej rodine, kde prirodzene používa viacero jazykov, naučiť sa jazyk väčšinovej spoločnosti vo svojej krajine alebo si osvojiť nový jazyk v dôsledku presťahovania za prácou či štúdiom. Inými slovami, viacjazyčný človek sa jazyky učí z nevyhnutnosti, pretože ich potrebuje pre každodenný život.
Naopak, polyglot sa venuje učeniu jazykov cielene, motivovaný vlastným záujmom o jazyky, kultúry alebo intelektuálnou zvedavosťou. Nemusí mať žiadny vonkajší dôvod na osvojenie nového jazyka – jednoducho ho baví proces učenia a objavovania nových lingvistických systémov. Polygloti často radi cestujú, využívajú jazyky v osobnom aj pracovnom živote a neraz sa rozhodnú využiť svoje znalosti aj profesionálne, napríklad vo výučbe jazykov, prekladaní či tlmočení. Ich jazykové schopnosti sú teda výsledkom vedomého rozhodnutia, nie nevyhnutnosti.
Najznámejší polygloti na svete
Schopnosť hovoriť viacerými jazykmi vždy fascinovala ľudí a niektorí polygloti dosiahli v tomto smere mimoriadne úspechy. Guinnessova kniha rekordov kedysi uvádzala ako najväčšieho znalca jazykov Ziada Fazaha, ktorý podľa svojho vlastného sčítania ovládal 59 jazykov. Jeho jazykové schopnosti sú však predmetom diskusií, pretože pri verejných testoch v niektorých jazykoch nepreukázal plynulosť.
Súčasným oficiálnym držiteľom rekordu je Powell Janulus, ktorý sa dokázal dorozumieť v 42 jazykoch. Ďalším známym polyglotom je Alexander Arguelles, ktorého jazykový repertoár zahŕňa 39 jazykov, vrátane starovekých a menej používaných jazykov, čo ho odlišuje od väčšiny moderných polyglotov.
Aj história pozná veľa viacjazyčných osobností. Kleopatra, posledná panovníčka starovekého Egypta, hovorila najmenej deviatimi jazykmi a bola známa tým, že sa dokázala prihovárať rôznym národom v ich rodnej reči. Nikola Tesla, slávny vynálezca, údajne ovládal osem jazykov, medzi ktorými boli srbčina, angličtina, nemčina, francúzština, taliančina, čeština, maďarčina a latinčina.
Väčšina polyglotov sa však zhoduje, že dôležitejšia než samotný počet jazykov je plynulosť a schopnosť aktívne ich využívať v bežnom živote.
Kde môžeme polyglotov stretnúť?
Najznámejšou udalosťou je Polyglot Conference, ktorá sa koná každoročne na rôznych miestach sveta. Táto medzinárodná konferencia privádza dokopy jazykových nadšencov, odborníkov a polyglotov, ktorí zdieľajú svoje skúsenosti a poznatky o učení jazykov.
Milovníci jazykov môžu navštíviť aj Polyglot Gathering, ktoré organizuje slovenská nezisková organizácia E@I. Toto stretnutie sa koná každý rok a je známe svojou uvoľnenou atmosférou, kde si účastníci vymieňajú tipy na učenie jazykov a spoznávajú nových ľudí so spoločnou vášňou pre jazykové vzdelávanie.