Dohoda o skončení pracovného pomeru je dvojstranný právny úkon, teda na jej uzatvorenie je potrebný súhlas oboch strán. Následkom dohody je ukončenie pracovného pomeru v dohodnutom termíne bez výpovednej doby alebo zákazu výpovede v tzv. ochrannej dobe.
Čo musí obsahovať dohoda o skončení pracovného pomeru?
- Vyjadrenie súhlasu zamestnávateľa a zamestnanca o ukončení pracovného pomeru,
- termín, kedy má pracovný pomer zaniknúť (dátum, určitá udalosť, dokončenie konkrétnej práce a pod.),
- dôvody skončenia pracovného pomeru, ak dôvodmi skončenia sú organizačné zmeny, ak nedochádza ku skončeniu pracovného pomeru z organizačných dôvodov, tak aj vtedy, ak na ich zakotvení do dohody zamestnanec trvá.
Ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodu, že sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov alebo iných organizačných zmenách, má zamestnanec pri skončení pracovného pomeru nárok na odstupné v sume najmenej dvojnásobku (resp. trojnásobku) jeho priemerného mesačného zárobku.
Forma dohody
Dohoda o skončení pracovného pomeru musí mať písomnú formu v dvoch vyhotoveniach, pričom jedno si necháva zamestnávateľ a druhé zamestnanec.
Ak uzatvárate dohodu o skončení pracovného pomeru so zamestnancom, ktorý nerozumie po slovensky, odporúča sa, aby bola vyhotovená v dvoch jazykových mutáciách (v slovenčine a v jazyku, ktorému daný zamestnanec preukázateľne rozumie).Preklad dokumentu do cudzieho jazyka pre vás radi pripravíme v expresnom čase. Spojte sa s nami v sekcii Kontakt.
Žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou zo strany zamestnanca
Ak sa zamestnanec rozhodne rozviazať pracovný pomer, môže zamestnávateľa požiadať o skončenie pracovného pomeru písomnou formou. Slúži na to žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou.
Dohoda o ukončení pracovného pomeru s mladistvým zamestnancom
V prípade ukončenia pracovného pomeru s mladistvým zamestnancom dohodou je potrebné aj vyjadrenie zákonného zástupcu (rodiča). Ak rodič nesúhlasí s ukončením alebo neposkytne vyjadrenie, nemá to za následok neplatnosť samotnej dohody.
Výpoveď a ukončenie pracovného pomeru dohodou – rozdiely
Pracovný pomer je možné ukončiť niekoľkými spôsobmi:
- skončenie pracovného pomeru dohodou,
- skončenie pracovného pomeru výpoveďou,
- okamžité skončenie pracovného pomeru,
- skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe,
- skončenie pracovného pomeru na dobu určitú uplynutím dohodnutej doby.
Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v zákone a dôvod výpovede sa musí vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom. Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe (dočasná PN, materská dovolenka a pod.)
Skončenie pracovného pomeru dohodou môže nastať kedykoľvek a z akéhokoľvek dôvodu (aj bez uvedenia dôvodu), pokiaľ s týmto postupom súhlasí zamestnanec aj zamestnávateľ.