Alexandra Bukovčanová

11. februára 2016

7 dôvodov prečo chodiť s prekladateľom alebo tlmočníkom

Povieme vám však prečo by mali byť naše maminky (spolu s nami) nadšené, keď zistia, že chodíme s tlmočníkom alebo prekladateľom.

Pridajte sa ku 8 000 podnikateľom, marketérom a manažérom a získajte praktické tipy z oblasti prekladov a podnikania v zahraničí.
Preskúmajte Translata Brífing

1.)  Ich krásna reč vás opantá.
Budú vás láskať nežnými slovami, z možno dávno zabudnutej archaickej reči, ale o to krajšej a precítenejšej. Bežné „Ahoj moja.“ vystriedajú za „Môj krásny šumný klenot, vidieť ťa po celom dni, je ako stáť na pinkovci* a počúvať nebeské zvuky vtáčkov.“ No nebol by váš deň hneď krajší?

2.)  Váš spoločný čas bude nabitý zaujímavými rozhovormi na najrozličnejšie témy, o čo sa postará prekladateľova/tlmočníkova výrečnosť a sčítanosť.

3.)  Ráno s vami bude môcť vylihovať a nebude sa ponáhľať do práce, aby predbehol rannú špičku alebo stihol vizitu o siedmej ráno. S najväčšou pravdepodobnosťou totižto pracuje  z domu.

4.)   Budete mať doma lingvistu s vysokou pravdepodobnosťou, že vaše dieťa bude jazykovo nadané a možno aj od kolísky bilingválne.

5.)  Bude pozorný a jemný. Každý prekladateľ musí mať cit a jemnosť, ktorá z jeho profesie prestupuje do osobného života. Tak, ako dáva pozor na význam každého slova a každej čiarky, tak k vám bude pozorný a ohľaduplný aj doma.

6.) Budete naňho/na ňu hrdí. Ide o vysoko kreatívne a odborné zamestnanie, ktoré sa snúbi s potrebou extenzívneho všestranného čítania a záujmu o dianie vo svete. Možno bude prekladať medicínsku štúdia, ktorá bude kľúčom k záchrane ľudských životov alebo bude tlmočiť historicko-politicky významné stretnutie vysokopostavených štátnikov.

7.) Zažijete spolu nezabudnuteľné dovolenky. Pokiaľ chodíte s tlmočníkom alebo prekladateľom, povedzme s jazykovou kombináciou slovenčina taliančina, očakávajte, že, keď sa spolu vydáte do Talianska, vezme vás na miesta, kde sa bežný turista ocitne len ťažko. Zažijete Taliansko očami domácich talianov, v reštaurácii dostanete výklad celého menu a po svojom boku budete mať dokonalého sprievodcu.

* pinkovec – miesto v lese, kde je najviac počuť spev vtákov

Prečo chodiť s prekladateľom infografika

It's a dream come true for me to work for a company where I trust the people and the services 100%. Peter Drucker was right about one thing: "The best way to predict the future is to create it," which is why it'll be my pleasure to brief you on the future direction of the translation sphere as well as the hidden pitfalls of marketing.