Najvýznamnejším a zároveň úradným jazykom Španielska je španielčina, označovaná ako kastílčina. K ďalším úradným jazykom patria regionálne jazyky katalánčina (používaná na východe Španielska), baskičtina, galícijčina a arančina.
Galícijčina patrí medzi románske jazyky, čo znamená, že zdieľa svoje korene s inými jazykmi v tejto oblasti, ako je napríklad španielčina, francúzština a taliančina. Hovoria ňou asi 3 milióny ľudí v Galícii, ale prisťahovalci tento jazyk používajú aj na miestach ako Argentína, Uruguaj, Nemecko a Švajčiarsko. Okolo 88 % obyvateľov Galície hovorí galícijsky každý deň a vyše 90 % jazyku rozumie, aj keď ním nedokáže hovoriť plynule.
Vznik a vývoj galícijčiny
Verí sa, že galícijčina vznikla zhruba v 9. storočí. Počas tohto obdobia a až do stredoveku mala oveľa viac spoločné s portugalčinou, než so španielčinou. Neskôr sa jazyky mierne odlíšili, a to hlavne po prebratí ďalších španielskych slov. Portugalčina má však stále mnoho podobností s galícijčinou. Najstarším známym dokumentom je báseň Ora faz ost’o Senhor de Navarra od Joama Soares de Paiva, napísaná okolo roku 1200.
V stredoveku, keď sa rozvíjali ľudové románske jazyky, bol galícijský jazyk jedným z mnohých jazykov, ktoré vznikli z ľudovej latinčiny. Tá sa kedysi používala v severnom Španielsku – spolu s asturónskym, kastílskym, aragonským a katalánskym jazykom. Portugalci sa postupne odtrhli od stredovekej Galície v rovnakom čase, keď Portugalsko získalo nezávislosť od Castilly.
Kde sa galícijčina používa dnes?
Galícijčina je dnes spolu so španielskym jazykom úradným orgánom v autonómnej komunite Galície. Galícia ležiaca na severozápade Španielska je známa najmä pútnickým miestom Santiagom de Compostela, ale tiež krásnymi plážami s roztrúsenými rybárskymi osadami. Galícijčina je uznávaná ako autochtónny jazyk (lingua propia) a je zo zákona prvým jazykom miestnych správ a vlád. V tejto oblasti sa využíva pri bilingválnom vzdelávaní na základných aj stredných školách.
V súčasnosti je najbežnejším jazykom pre každodenné použitie v najväčších mestách Galície skôr španielčina než galícijčina, čo je výsledkom dlhého procesu jazykových zmien. Galícijčina je však stále najpoužívanejším jazykom vo vidieckych oblastiach.
Zaujímavosti
- Kráľovská galícijská akadémia a ďalšie galícijské inštitúcie oslavujú 17. mája Deň galícijskej literatúry (Día das Letras Galegas), ktorý sa každoročne venuje pamiatke zosnulého galícijského spisovateľa, ktorého vyberá akadémia.
- 13. a 14. storočie bolo zlatým vekom pre galícijský jazyk. V tomto období sa napísalo nielen veľa literatúry, ale zložilo sa aj viac než 2000 skladieb so zaujímavým lyrickým obsahom.
- V 80. rokoch došlo k oživeniu galícijčiny. Rovnako ako iné menšinové jazyky v Španielsku, galícijčina bola počas francúzskeho režimu zakázaná a všetky úrady používali španielčinu.
- Jadrom galícijského kultúrneho hnutia bola skupina galícijských spisovateľov narodených v 80. rokoch 20. storočia. Títo autori, známi ako Xeración Nós („Generácia My“), propagovali svoje ciele v literárnom a umeleckom časopise Nós (1920; „My“), venovanom upevňovaniu galícijskej kultúry a jazyka.
- Galícijčina je rozdelená do troch „blokov“ v závislosti od jazykových charakteristík a tiež podľa regiónu: východná galícijčina, stredná galícijčina a západná galícijčina.