História románskych jazykov
Románske jazyky sa vyvinuli z ľudovej, hovorenej formy latinčiny neskorého obdobia, známej ako sermo romana rustica, a nie z klasickej, písanej latinčiny. Vulgárna alebo ľudová latinčina označuje všetky hovorové nárečia, ktoré sa používali v Rímskej ríši – najmä v západných provinciách – približne do 9. storočia. Práve z týchto nárečí sa postupne vyformovali jednotlivé románske jazyky.
Na začiatku 21. storočia označovalo niektorý z románskych jazykov za svoj materinský jazyk približne 920 miliónov ľudí, pričom ďalších 300 miliónov ho používalo ako druhý jazyk. K týmto číslam treba pripočítať aj nezanedbateľný počet hovoriacich románskymi kreolskými jazykmi, ktoré vznikli ako zjednodušené (pidžin) formy a sú rozšírené v rôznych kútoch sveta.
Dejiny románskych jazykov patria medzi najdôkladnejšie zdokumentované jazykové vývoje vôbec. Písomnosti v latinčine a neskôr v románskych jazykoch existujú už viac než 2 500 rokov, vďaka čomu môžu jazykovedci podrobne skúmať ich vznik, transformácie aj súčasný vývoj.
Románske jazyky a ich klasifikácia
Klasifikácia románskych jazykov je pomerne zložitá, najmä preto, že väčšina územia, kde sa tieto jazyky používajú, predstavuje tzv. dialektové kontinuum. To znamená, že neexistujú ostré hranice medzi jednotlivými jazykmi a dialektmi – namiesto toho ide o postupné prechody, kde sa jazykové črty menia plynulo od regiónu k regiónu. Hranica medzi tým, čo ešte považujeme za nárečie, a tým, čo už považujeme za samostatný jazyk, je v románskej oblasti často nejasná a závisí skôr od politických, kultúrnych či historických faktorov než od čisto lingvistických rozdielov.
Románske jazyky spolu s niekoľkými zaniknutými jazykmi starovekého Talianska (napríklad umberčina, oskánčina) a latinkou – písomným systémom, ktorý sa z nich vyvinul, no sama o sebe nie je jazykom – tvoria tzv. italskú vetvu indoeurópskej jazykovej rodiny. Táto vetva sa považuje za jednu z najstarších doložených častí indoeurópskeho jazykového spektra. Zatiaľ čo väčšina neitalských jazykov starovekej Itálie zanikla bez výraznejšieho vplyvu, latinčina si udržala silnú pozíciu vďaka svojej úlohe oficiálneho jazyka Rímskej ríše.
Z pôvodnej latinčiny sa po jej územnom rozšírení a vplyvom lokálnych jazykov a nárečí postupne vyformovali rôzne národné románske jazyky, napríklad taliančina, španielčina, francúzština, rumunčina či portugalčina, ale aj menej známe jazyky a dialekty, ako napríklad rétorománčina, katalánčina, galícijčina alebo okcitánčina.
Aj preto je lingvistická klasifikácia románskych jazykov do jednoznačných skupín predmetom neustáleho výskumu. Nejde len o jazykové podobnosti, ale aj o kultúrne a historické väzby, ktoré sa v rámci tejto jazykovej vetvy vyvíjali po stáročia.
Ktoré jazyky patria medzi románske jazyky?
Odpoveď na otázku, koľko románskych jazykov existuje, nie je úplne jednoznačná. Hranica medzi samostatným jazykom a nárečím býva v prípade románskych jazykov často nejasná. To, čo je v jednom regióne považované za nárečie, môže byť inde vnímané ako plnohodnotný jazyk s vlastnou gramatikou a normou.
Podrobnejšie klasifikácie uvádzajú približne 32 živých románskych jazykov. Okrem nich sem patrí aj dalmátčina, ktorá zanikla v 19. storočí a dnes ju jazykovedci považujú za vymretý románsky jazyk.
- Ibero-románske: portugalčina, galícijčina, mirandčina, astúrčina, leónčina, španielčina, aragónčina, jazyk ladino.
- Okcitánsko-románske: katalánčina, okcitánčina, gaskončina.
- Galo-románske: francúzština, frankoprovensalčina.
- Réto-románske: romanši, ladinčina, friulčina.
- Galsko-románske: piemontčina, ligúrčina, lombardčina, emiliánčina-romaňolčina.
- Taliansko-románske: taliančina, dalmáčtina, toskánčina, romanesko, korzičtina, sardínčina, sassariská sardínčina, neapolčina, jazyk istriot.
- Východná skupina: rumunčina (dákorumunčina), istrorumunčina, arumunčina, meglenorumunčina.
Španielčina
Španielčina je najrozšírenejší románsky jazyk. Dnes na svete používa španielčinu ako materinský jazyk okolo 500 miliónov ľudí, v počte hovoriacich ju tak predbieha iba mandarínska čínština. Ako hlavný úradný jazyk ju používa Španielsko a prevažná časť Latinskej Ameriky.
Francúzština
Francúzština je románsky jazyk, ktorým sa hovorí najmä vo Francúzsku, Belgicku, Švajčiarsku, Kanade a v niekoľkých krajinách v Afrike. Zaujímavosťou je, že z francúzštiny pochádza veľká časť medzinárodných slov – až 70 % slov v dnešnej angličtine má francúzsky (a teda latinský) pôvod.
Taliančina
Štandardná taliančina je založená na toskánskych dialektoch a je „kompromisom“ medzi jazykmi južného Talianska a galo-románskymi jazykmi. Na rozdiel od iných románskych jazykov používa zdvojené (dlhé) spoluhlásky. Taliančina bola prvýkrát formalizovaná v 14. storočí dielami Dante Alighieriho.
Katalánčina
Katalánčina je rozšírená v oblasti Katalánska, ale aj na Baleárskych ostrovoch, na rozhraní medzi Katalánskom a Aragónskom, vo Valencii (valencijčina), a v niektorých oblastiach francúzskych Pyrenejí. Denne katalánčinou hovorí až 11 miliónov ľudí. Katalánčina sa najviac podobá na okcitánsky jazyk južného Francúzska a španielčinu.
Portugalčina
Portugalčina je používaná v mnohých častiach sveta. Je to úradný jazyk Portugalska, ako aj Brazílie, Mozambiku, Angoly a Kapverd. Je šiestym najviac hovoreným jazykom na svete, má okolo 215 miliónov rodených hovoriacich. Portugalčina je zároveň druhým najrýchlejšie rastúcim európskym jazykom, hneď po angličtine.
Rumunčina
Rumunčina je balkánsko-románsky jazyk, ktorým hovorí približne 26 miliónov rodených hovoriacich. Je úradným a národným jazykom Rumunska a Moldavska a je jedným z úradných jazykov Európskej únie. Slovnú zásobu tvorí 66 % latinských slov a 20 % slovanských slov.
Preklady z a do románskych jazykov
Potrebujete preklad do slovenčiny alebo naopak jedného z románskych jazykov? V agentúre Translata prekladáme z jazykov ako španielčina, taliančina, francúzština, portugalčina či rumunčina, a to vrátane odborných textov, právnych dokumentov, úradných listín, zmlúv alebo marketingových materiálov. Naši prekladatelia rozumejú nielen slovám, ale aj kontextu, štylistike a terminológii danej krajiny.