Rumunčina: Románsky jazyk prijal viaceré prvky od slovanských susedov

Rumunčina (românește) je najvýchodnejším jazykom románskej vetvy indoeurópskej jazykovej rodiny. Je oficiálnym jazykom Rumunska, kde ňou hovorí približne 19,7 milióna ľudí. Celosvetovo rumunčinu používa vyše 24 miliónov hovoriacich.

Rovnako ako ostatné románske jazyky, aj rumunčina sa vyvinula z latinčiny – konkrétne z jej hovoreného variantu – v období medzi 3. a 9. storočím n. l. Počas 7. a 8. storočia sa rumunskí predkovia dostali do intenzívneho kontaktu so slovanskými národmi, čo zanechalo výraznú stopu na jazyku, náboženstve aj kultúrnej identite. Slovanský vplyv je v rumunčine dodnes badateľný najmä v slovnej zásobe a fonetike. Popri ňom mali na jazyk vývojový dosah aj maďarčina, turečtina a gréčtina, ktoré obohatili rumunský jazyk o nové výrazy a jazykové vrstvy.

Rumunčina v histórii

Dejiny rumunského jazyka siahajú do rímskeho obdobia, konkrétne do čias, keď Rímska ríša rozšírila svoje hranice do juhovýchodnej Európy. Približne pred 2000 rokmi dobyli Rimania územie dnešného Rumunska, vtedy známe ako Dácia – domovina dáckeho etnika, ktoré bolo následne romanizované. Zvyšky dáckeho jazyka sa dnes považujú za najstaršiu jazykovú vrstvu, ktorá sa zachovala v rumunčine, hoci išlo o jazyk neindoeurópskeho pôvodu. Táto teória o súvise medzi dávnou latinčinou a substrátom pôvodného jazyka Dákov je vo vedeckej i laickej verejnosti široko akceptovaná, no pôvod rumunčiny je aj naďalej predmetom odborných diskusií.

Archeologické a lingvistické dôkazy ukazujú, že rumunský jazyk bol v priebehu stáročí formovaný rôznymi etnikami a jazykmi. Po rozpade rímskej moci sa v oblasti vystriedalo niekoľko kočovných či polokočovných národov – Gótovia, Huni, Avari, starí Slovania, Pečenehovia, Kumáni či Turci. Každý z týchto kmeňov zanechal v rumunčine svoje stopy – najmä vo fonetike, lexike a miestopisných názvoch.

Napriek silným slovanským, maďarským a orientálnym vplyvom si rumunčina uchovala svoj románsky základ. Moderná forma jazyka, akú poznáme dnes, sa začala formovať v priebehu 18. storočia, keď sa začal štandardizovať pravopis a literárna norma. V 19. storočí prešla rumunčina hlbokou reformou, bola zbavená cyriliky a prijala latinské písmo, čím sa ešte výraznejšie prihlásila k svojmu románskemu pôvodu.

10 871 odberateľov

Newsletter Translata Brífing: Získajte praktické tipy z oblasti prekladov a podnikania v zahraničí

Pravidelná dávka inšpirácie pre efektívnejšiu prácu s cudzími jazykmi

Prihláste sa k odberu

Vplyv Slovanov na rumunský jazyk

Po príchode Slovanov na Balkánsky polostrov preniklo do rumunskej slovnej zásoby množstvo výrazov slovanského pôvodu. Slovanský vplyv je pritom badateľný nielen v slovníku, ale aj v gramatickej stavbe jazyka a v intonácii. Prízvuk a rytmus reči často vedú k tomu, že si mnohí cudzinci rumunčinu mýlia so slovanským jazykom.

Historicky sa obyvatelia rumunsky hovoriacich oblastí neraz ocitli na strane Slovanov, či už v bojoch alebo v kultúrnej výmene. Najvýraznejší slovanský vplyv badať v moldavskej forme rumunčiny, ktorá bola v priebehu dejín obzvlášť ovplyvnená východoslovanským prostredím. Tento vplyv sa udržal aj kvôli geopolitickej pozícii Moldavska, ktoré Rusko dlhodobo považuje za strategicky významné. Niektoré regióny Moldavska prešli ruskými školskými reformami, čo zanechalo stopu na jazykovom prejave obyvateľov.

Po rozpade Sovietskeho zväzu však Moldavsko získalo nezávislosť a spolu s ňou aj silnejúcu snahu zachovať si jazykovú a kultúrnu autonómiu. V súčasnosti sa moldavská rumunčina približuje štandardnej rumunčine, no na niektorých miestach si stále zachováva špecifiká vyplývajúce z historického kontaktu so slovanskými národmi.

Rozšírenie rumunčiny

Rumunčina je oficiálnym jazykom Rumunska a používa sa vo všetkých oblastiach verejného aj súkromného života – od štátnej správy a vzdelávania až po médiá a každodennú komunikáciu. Okrem Rumunska je úradným jazykom aj v Moldavsku, kde sa často označuje ako moldavčina. V tejto krajine ňou hovorí približne 2,6 milióna ľudí, najmä v mestách a oblastiach s rumunsky hovoriacou väčšinou.

Kým v Rumunsku sa jazyk odjakživa zapisoval latinskou abecedou, moldavský variant používal počas sovietskej éry cyriliku, čo bol dôsledok silného politického a kultúrneho vplyvu ZSSR. Latinská abeceda bola v Moldavsku opätovne zavedená až po získaní nezávislosti v roku 1991, čo predstavovalo významný krok k reštaurovaniu jazykovej identity a posilneniu väzieb s Rumunskom. Dnes je latinka oficiálnym písmom krajiny, hoci v separatistickom regióne Podnestersko sa stále používa cyrilika.

Rumunčina patrí medzi menšinové jazyky v mnohých častiach sveta – významné rumunsky hovoriace komunity existujú napríklad v Austrálii, Bulharsku, Kanade, Chorvátsku, Českej republike, Fínsku, Maďarsku, Izraeli, Kazachstane, Nemecku či Taliansku.

V týchto krajinách funguje ako jazyk diaspóry, pričom sa udržiava prostredníctvom doplňujúceho vzdelávania, kultúrnych spolkov, cirkevných obcí a rumunských médií v zahraničí. V mnohých z nich je rumunčina uznaná ako chránený menšinový jazyk, čím sa podporuje jej aktívne používanie v komunitách aj medzi mladšou generáciou.

Rumunská gramatika

Rumunčina zdieľa mnohé črty so svojimi románskymi príbuznými, ako sú taliančina, francúzština, španielčina, portugalčina či katalánčina. Napriek tomu si rumunský jazyk zachoval viacero prvkov pôvodnej latinskej gramatiky, ktoré sa v iných románskych jazykoch časom vytratili.

Dôvodom je najmä geografická izolácia rumunčiny – na rozdiel od svojich „sestier“ sa vyvíjala na Balkáne, ďaleko od západoeurópskeho jazykového centra, čo umožnilo uchovať archaickejšie jazykové štruktúry. Rumunská gramatika prijala viaceré prvky z jazykov Balkánu, ktoré ju odlišujú od iných románskych jazykov.

Rumunský jazyk sa môže na prvý pohľad javiť ako náročnejší, no pre študentov, ktorí už ovládajú základy iného románskeho jazyka, je mnoho vecí intuitívnych. Rumunčina pre samoukov zahŕňa štúdium výslovnosti, základov gramatiky, ale aj pochopenie jedinečných vplyvov, ktoré na jazyk pôsobili – napríklad slovanských alebo maďarských.

Ak si chcete osvojiť základy, dnes máte k dispozícii širokú škálu nástrojov – od jazykových aplikácií až po učebnice a podcasty. V prípade potreby pomôže aj prekladač zo slovenčiny do rumunčiny, ktorý poslúži ako prvý kontakt s jazykom.

Pre presné porozumenie však odporúčame profesionálne preklady, pri ktorých máte istotu, že prekladateľ ovláda rumunský jazyk na najvyššej úrovni. Najmä pri dôležitých dokumentoch, zmluvách či úradných textoch sa neoplatí riskovať nepresnosti a vždy je lepšie spoľahnúť sa na odborníkov.

Peter Drucker mal pravdu, keď tvrdil: „Najlepší spôsob, ako predpovedať budúcnosť, je tvoriť ju.“ Preto vás veľmi rada informujem o budúcom smerovaní prekladateľského odvetvia a takisto o skrytých nástrahách marketingu.