Jazykovedné okienko - Nespisovné výrazy

Pripravili sme si pre vás 12 výrazov, na ktorých si môžete oprášiť vaše znalosti slovenčiny. Niektoré vás naozaj prekvapia. :)

Pridajte sa ku 8 000 podnikateľom, marketérom a manažérom a získajte praktické tipy z oblasti prekladov a podnikania v zahraničí.
Preskúmajte Translata Brífing
Trápne situácie v živote tlmočníka | Translata Blog

1.    Sú zubári, ktorí zubné kazy opravujú plombou. Potom sú aj takí, čo vám na zuby nasadia blombu. Odporúčame chodiť k tomu prvému.

2.    V Česku nosia boty a preto si ich doma ukladajú do botníka. Na Slovensku nosíme topánky…kam si ich teda ukladáme? (topánkovník)

3.    Prišla jar a mamičky vytiahli detské kočiare, no nebolo by deťom pohodlnejšie v detských kočíkoch?

4.    Už ste počuli o Pyrenejskom poloostrove? Nik nevie, kde sa nachádza, no určite vám odporúčam navštíviť Pyrenejský polostrov.

5.    Zvyšovanie daní sa častokrát odrazí na cene, no my by sme boli radšej, ak by sa to na nich prejavilo. (prejaviť sa na cene)

6.    Kúpili ste si poľovníckeho psa? To bude asi tým, že poľovného nemali.

7.    Nie vždy, keď stojíte na prechode pre chodcov vám dajú autá prednosť. No ak by ste stáli na priechode, určite by vám niekto zastavil.

8.    Kúpili ste niečo Markovi? Včera mal totiž meniny Marek.

9.    Na úrade mi povedali, že im došlo razítko. Nechápem, veď som si predsa išiel po pečiatku.

10.  Bývalé habsburgské panstvá sú krásne, no tie habsburské, kde bývali Habsburgovci, sú určite významnejšie.

11.  Nosíte jedlo v sáčku? Skúste si ho nabudúce dať do vrecúška a uvidíte, že bude chutiť lepšie.

12.  Janko nám povedal, že je novým menežérom firmy. Som zvedavý, čo sa s ich manažérom stalo.

Zdroje:

Milujemeslovencinu.sk
Fici.sme.sk

It's a dream come true for me to work for a company where I trust the people and the services 100%. Peter Drucker was right about one thing: "The best way to predict the future is to create it," which is why it'll be my pleasure to brief you on the future direction of the translation sphere as well as the hidden pitfalls of marketing.