Ľudia, ktorí hovoria jazykom Xhosa, sú zvyčajne súčasťou etnickej skupiny známej ako amaXhosa. Slovo „Xhosa“ je odvodené z jazyka Khoisan a znamená „nahnevaní muži“. Väčšina jazykov v Južnej Afrike, ktoré zahŕňajú klikavé zvuky, pochádza od domorodého ľudu Khoisan. Xhosa spadá do skupiny bantuských jazykov a je predstaviteľom juhozápadnej rodiny Nguni.
Pri návšteve Kapského Mesta, Západného Kapska a Gautengu pravdepodobne započujete veľa ľudí, ktorý hovoria jazykom Xhosa. Tento jazyk je podobný jazyku Zulu, ďalšiemu z bantuských jazykov používaných v Afrike. Jazyky sú tak podobné, že ich rečníci si navzájom rozumejú.
Bantuské jazyky
Bantuské jazyky tvoria skupinu asi 500 afrických jazykov a nárečí. Je to najväčšia podskupina benue-konžských jazykov, ktoré patria do nigersko-konžskej rodiny. Okrem jazyka Xhosa sem patrí i jazyk Zulu, svahilčina, tongčina či kikujčina. Bantuskými jazykmi sa hovorí na veľmi rozsiahlej oblasti, vrátane väčšiny Afriky, od južného Kamerunu až na východné územie Kene.
Xhosa – jazyk plný netradičných zvukov
Xhosa je neobvyklý, ale pekne znejúci jazyk. Pre mnohých je ťažké naučiť sa ho, pretože spoluhlásky majú náročnú výslovnosť a v slovách sa vyskytujú veľmi často. Zvuky sú pomerne agresívne. V jazyku xhosa nájdeme 15 druhov kliknutí, pri ktorých môže jazyk tlačiť na zuby, podnebie alebo stranu úst.
Národ amaXhosa
Xhosovia tvoria národ 8 miliónov ľudí, ktorí žijú prevažne na juhovýchode Juhoafrickej republiky. Sú potomkami ľudu Nguni, kočovných pastierov, ktorí pred zhruba dvetisíc rokmi prišli na juh Afriky z oblasti Veľkých afrických jazier. Spoločnosť je rozdelená do množstva starobylých klanov, vyznávajú tradičné animistické náboženstvá. Rozšírený je medzi nimi aj kult predkov a prírodné liečiteľstvo. K národu Xhosa patril aj bývalý prezident JAR Nelson Mandela.